Gdzie znaleźć Boga?

Rok B Objawienie Pańskie Iz 60,1-6; Ps 72; Ef 3,2-3a.5-6; Mt 2,1-12

Gdzie znaleźć Boga?

Wielu z was pamięta pewnie czytane przez rodziców bajki, które często zaczynały się zdaniem: „za siedmioma górami, siedmioma rzekami było królestwo, w którym mieszkał król w swoim pięknym zamku”. O królach, królowych, książętach i księżniczkach najwięcej dowiadujemy się z bajek i baśni. Królowie w dawnych czasach rządzili swoimi królestwami. Królowie i królewny byli podziwiani, szanowani, budzili respekt. Każdy marzył, aby być blisko króla lub służyć na jego dworze.

Mędrcy, szukający Króla 

Dziś w ewangelii czytamy o Trzech Królach zwanych też Trzema Mędrcami, którzy wędrują za gwiazdą, aby znaleźć wielkiego Króla, Zbawiciela wszystkich ludzi. Pomyślcie, gdyby Ci Królowie przyszli teraz do nas i zapytali, gdzie mogą znaleźć Wielkiego Króla Jezusa? Gdyby zapytali nas, gdzie mieszka Jezus? Jakich odpowiedzi byście im udzielili? (rozmowa z dziećmi). Jest to proste a zarazem bardzo ważne pytanie. Kiedyś takie pytanie zadałem w trakcie zajęć z religii dzieciom. Mówiły mi, że Pan Jezus jest wszędzie: w klasie, w domu, na podwórku, w Kościele, ale i w lesie, i w górach itd.  Mówiły też, że znajdziemy Pana Jezusa w modlitwie, wtedy, gdy czytamy Pismo Święte i wtedy, gdy przystępujemy do komunii św. Ale czy to wszystkie miejsca, gdzie możemy znaleźć Boga? Dzisiejsza historia z ewangelii mówi nam o jednym z najważniejszych miejsc, gdzie możemy znaleźć Pana Jezusa.

Światło gwiazdy doprowadziło trzech królów do Jezusa. Na początku przyszli oni do Jerozolimy, ponieważ byli przekonani, że tam w pałac króla Heroda narodził się Jezus – Król, którego szukali. Przecież myśleli jak każdy z nas, że król rodzi się w pałacu, w rodzinie królewskiej, w bogactwie. Okazało się jednak, że w pałacu Heroda nie znajdą Króla Jezusa. Dopiero po rozmowie z uczonymi i kapłanami, którzy studiowali proroctwa Pisma Świętego, dowiedzieli się, że Zbawiciel świata, Król Jezus urodzi się w Betlejem. Tam też się udali, podążając za gwiazdą. Wyobraźcie sobie jakie musiało być ich zaskoczenie, gdy w stajni zobaczyli biedną rodzinę z małym dzieckiem, które ma być nie tylko Królem, ale Zbawicielem wszystkich ludzi.

Bóg w drugim człowieku

To spotkanie nauczyło naszych królów czego bardzo ważnego. Otóż dzięki gwieździe i słowom z Pisma Świętego, które czytali im kapłani w Jerozolimie zrozumieli, że Bóg przyszedł do ludzi jako człowiek – Jezus Chrystus. To bardzo ważna wiadomość dla nas. Bóg przez Pana Jezusa pokazał nam, że jest nam bardzo bliski, kocha nas i rozumie, ponieważ był i jest człowiekiem i Bogiem jednocześnie. Pan Jezus przychodząc na nasz świat nauczył nas również, że Bóg jest obecny w drugim człowieku, w naszym koledze, koleżance, rodzicach, rodzeństwie, znajomych i nieznajomych. Gdzie można więc znaleźć Boga? Rozglądnijcie się wokół. Obok was są inni ludzie i w każdym z nich jest też Bóg. Uśmiechnijcie się do siebie. Pan Jezus w innym miejscu Ewangelii mówi nam, że wszystko co zrobiliśmy naszym bliźnim, to tak naprawdę zrobiliśmy dla Pana Jezusa. Pan Jezu mówi nam, że najlepszym prezentem jaki może mu złożyć w darze jest nasze życie pełne miłości, wsparcia, przebaczenia i życzliwości wobec ludzi.

Nasze dary dla Boga

Trzej Królowie, gdy znaleźli Jezusa złożyli mu w darach to, co mieli najcenniejsze złoto, kadziło i mirrę. Złota oznacza nie tylko bogactwo – jest symbolem naszej miłość, która ofiarowujemy Bogu. Kadzidło, oznacza naszą tęsknotę do Boga, do tego, aby zmieniał nasze otoczenie, byśmy wszyscy byli szczęśliwi. Mirra oznacza wszystkie te sytuacje w naszym życiu, kiedy jesteśmy smutni, płaczemy, kiedy doświadczamy bólu. I z tego wszystkiego składa się nasze życie, w którym jest radość, smutek, szczęście, tęsknota za dobrem i miłość.  Bóg chce, abyśmy całe życie przeżyli razem z Nim, trzymając Go mocna za rękę. Pamiętajcie On jest naszym Przyjacielem, Opiekunem, On jest naszym Ojcem i Matką.